Правові риси cмертной кари як виду кримінального покарання

ВСТУП


Проблема захисту прав людини у внутрішньодержавному та міжнародному праві набуває все більшого значення. Найважливішим правом людини, без реалізації якого безглуздо говорити про всіх інших правах, є право па життя. Одним з найбільш складних і суперечливих елементів права на життя є проблема смертної кари.

У сучасному світі більшість держав вже або законодавчо, або фактично відмовилися від смертної кари. Все більше укріплюється і розвивається дана тенденція щодо скасування смертної кари. Щороку, в середньому 2-3 держави, скасовують наявності смертної кари в своїй країні. Величезну роль а процесі скасування та обмеження смертної кари грає міжнародне право. В даний час цілий ряд універсальних і регіональних міжнародних договорів регулюють обмеження і скасування смертної кари.

Незважаючи на це ще дуже багато країн використовують такий вид покарання як смертна кара. Так, в 1996 році тільки в Китаї було страчено близько чотирьох з половиною тисяч чоловік, в 1997 році винесено понад 3 тисяч нових смертних вироків [2].

Серйозною проблемою міжнародного захисту прав людини є смертні вироки, винесені без дотримання елементарних гарантій прав особи, закріплених в міжнародно-правових актах: відсутність на судовому процесі захисника, заочні судові процеси, винесення смертних вироків позасудовими органами або в несправедливому судовому процесі, позбавлення осіб, засуджених до смерті права на перегляд справи вищим судом і т.д. Навіть у так званих «демократичних» державах існують грубі порушення прав людини. Так, в США практика расової дискримінації при винесенні смертних вироків є просто кричущою. Мабуть, найстрашнішим аспектом проблеми смертної кари в сучасному світі є страти неповнолітніх та дітей. Такі кари відбуваються в Ірані, Пакистані.

У Російській Федерації смертна кара формально ще не скасовано. Цей вид покарання передбачений Кримінальним кодексом РФ і згадується в Конституції. Тимчасова заборона Конституційного Суду РФ виносити смертні вироки, може припинити свою дію в будь-який час - як тільки почне діяти федеральний закон, що гарантує рівність прав осіб, обвинувачених у злочині, за який передбачено покарання у вигляді смертної кари. Водночас, Росія є учасником низки міжнародних договорів - як універсальних, так і регіональних, по яких вона несе певні обов'язки щодо обмеження та скасування смертної кари.

Найважливіший акт - підписання Протоколу № 6 до Європейської конвенції з прав людини, щодо скасування смертної кари, ще не отримав достатнього аналізу його наслідків у російській правовій системі. Є підстави стверджувати, що смертна кара в Росії заборонена саме цим актом - відповідно до статті 18 Віденської конвенції про право міжнародних договорів 1969 року [3].

Таким чином, можна зробити висновок, що це питання дуже актуальне.

Метою дослідження є вивчення теоретичних аспектів смертної кари та її функціонування на території нашої країни і за кордоном.

У рамках даної курсової роботи будуть вирішені наступні завдання:

вивчити історія виникнення і формування смертної кари, як покарання;

розгляд сутності та ознак смертної кари;

аналіз видів смертної кари в сучасному світі;Страница 1 из 14 | Следующая страница